Боенка за возрасни -091

 • Брза испорака

  Најпопуларни производи
 • Сигурна достава

 • Уникатни подароци

 • Сигурно плаќање

250 ден

Опис

СКОПЈЕ 091 (БОЕНКА ЗА ВОЗРАСНИ)

 • Автор: Васил Шемкоски
 • Издавачка куќа: ТРИ
 • ИСБН: 978-608-230-574-5
 • Година на издавање: 2018
 • Број на страни: 100
 • Димензии: 20/20
 • Корица: мека
 • Јазик: македонски

Скопје ја доби својата прва боенка. За возрасни.

Со доза сатира, па и гротеска, ова е боенка што вртоглаво ќе ви го смени „градогледот“ ‒ од нејзините страници ѕурат лицата на некои од најпрепознатливите зданија и симболи на нашето старо-ново Скопје.

Но има тука и доза носталгија. За градот убав. За неотсонуваниот сон на Кензо Танге, таткото на постземјотресно Скопје. За заборавениот Пикасо во МСУ. За Чаршијата и Камениот мост. За Старата железничка, за ГТЦ. И апел за чист воздух. За она што Скопје некогаш беше, она што е, она што можеше да биде.

Ова е еден урбан омаж за Скопје, во еден неочекуван медиум, што на секоја нова страница изненадува со својата визија и порака. Извадете ги боичките и дајте му свои бои на Скопје 091 на Васил Шемкоски.

0.0/5
0 reviews
0
0
0
0
0

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.